gzyms

Gzymsy styropianowe – elementy dekoracyjne

Gzymsy styropianowe są to elementy pełniące funkcję dekoracyjną. Kształtuje budynek od zewnątrz.

Gzymsy styropianowe

Gzymsy styropianowe

 Występuje w różnych postaciach.  Zazwyczaj wystaje on przed lico muru, chroniąc elewację budynku przed na przykład ściekającą wodą.

W dzisiejszych czasach przeżywamy powrót do epoki pięknych domów Zdobienie elewacji nie dotyczy już tylko zabytkowych kamienic. Współczesny trend bazował na minimalistycznych, postmodernistycznych formach. Jednak hitem stało się umieszczanie w projektach architektonicznych gzymsów styropianowych. W dawnych czasach były one niesamowicie wymyślne. Aktualnie wykonuje się je w formach prostych i przede wszystkim funkcjonalnych.

Możemy umieścić gzyms pod parapetem, nad oknem lub drzwiami, wokół budynku bądź pod podbitką. Umieszczony pod parapetem chroni elewacje przed ściekającą wodą i tworzy piękną ozdobę. Zastosowany nad oknem lub drzwiami pięknie uzupełni opaskę wokółokienną i wkomponuje się w całość. Przyklejony pod podbitką elegancko podkreśli linię budynku.

Gzymsy podparapetowe

Gzymsy podparapetowe należy łączyć z listwami okiennymi.

Gzymsy podparapetowe - listwy podparapetowe

Gzymsy podparapetowe – listwy podparapetowe

Nadają one elegancji i szyku. Otrzymujmy stylowe wykończenie oraz przedłużenie listwy wokółokienne. Dodając wsporniki pod lub nad otwór okienny wydłużymy okno. W ten sam sposób ozdobione drzwi optycznie zmienią proporcje obudowy wejścia. Finezyjnym wykończeniem jest umieszczenie w centralnym punkcie gzymsu styropianowego zwornik, który jest ozdobnym klinowym elementem sztukaterii. Za pośrednictwem sztukatury elewacyjnej twój budynek przez wiele lat zachowa swój estetyczny i nienaganny wizerunek.

Od starożytności gzymsy dekoracyjne przyjmowały różne formy i kształty. Były ciężkie i toporne. Dziś lekkie i łatwe w montażu. Wykonane ze styropianu EPS200 gzymsy są odporne na mikropęknięcia. Pokrycie wysokiej jakości żywiczną masą utwardzającą zapewnia elastyczność. Nie straszne im deszcze i mrozy. Posiadają wysoką odporność na uszkodzenia.

Można wybierać z bogatej gamy wzorów. Od najprostszych, wysublimowanych po eklektyczne i zaskakujące. Dzięki ich różnorodności każdy budynek zyska oryginalność. Chcąc zachwycić wyjątkowością architektoniczną możesz wykreować fantastyczne, niebanalne dzieło sztuki. Wszystko to dzięki nowoczesnej sztukaterii styropianowej.

Decydując się na gzymsy elewacyjne nie tylko ozdabiasz swoją przestrzeń wokół okna ale również masz pewność ze chronisz swój dom.