sztukateria elewacyjna

Jeśli inwestor nie jest jednocześnie ekspertem w temacie najnowszych trendów oraz architektury, a stoi przed wyzwaniem zdecydowania o elewacji swojego domu, warto polecić mu projekt elewacji domu. To rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę osoby, które przystąpiły zarówno do remontu elewacji, jak i te, które chcą wykończyć swój na nowo budowany, wymarzony dom.

Dlaczego projekt elewacji domu jest tak ważny? Otóż często znajdujemy się w sytuacji, kiedy po głowie krążą nam setki różnorodnych pomysłów. Niestety, nie zawsze nasze wyobrażenia odpowiadają rzeczywistości już po wykonaniu elewacji. Właśnie z tego powodu warto postawić na dokładny projekt, który pozwoli nam szczegółowo zobrazować pomysły, a przy okazji dostosować je do panujących współcześnie trendów.

Projekty elewacji domów – czy warto projektować elewację starego domu?

Stary dom nie zawsze prezentuje się atrakcyjnie, tak jakbyśmy tego chcieli. Jeśli chcemy zmienić jego zewnętrzną prezencję, nie musimy od razu decydować się na generalny remont. Wystarczy zmiana elewacji bądź, w przypadku nieotynkowanych budynków, zdecydowanie się na zrobienie elewacji całkowicie od podstaw. By trafić z ideą elewacji, która nie będzie kłócić się z bryłą oraz charakterem starszego domu, warto pokusić się o powierzenie projektu elewacji zaufanym, wyspecjalizowanym osobom, które mierzyły się z wieloma podobnymi wyzwaniami.

Bardzo złym pomysłem jest zakup komponentów elewacyjnych na własną rękę oraz przystąpienie do wykonywania elewacji bez jakichkolwiek projektów, gdyż wtedy możemy uzyskać całkowicie odwrotny efekt do zamierzonego. Zły dobór elementów dekoracyjnych z kolorem, zły kolor tynku względem pokrycia dachowego – to wszystko może zaowocować efektem godnym zapomnienia, niż zazdroszczenia. Choć projekt elewacji domu wielu osobom może wydawać się zbędnym wydatkiem, z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Przygotowanie elewacji domu  w praktyce – jak to wygląda?

Tak naprawdę projektowanie elewacji nie jest niczym trudnym ani zbytnio skomplikowanym. Czasem nawet nie wmusimy wychodzić z domu. Obecnie wiele spraw można załatwić online, w tym również projekt elewacji domu. Wystarczy zrobić dokładne zdjęcia domu, wykonać specjalistyczne pomiary, a także opisać dokładnie to, co chcemy mieć na swojej elewacji, jak ma wyglądać w naszych oczach. Tak przygotowaną wiadomość wystarczy wysłać do zaufanych projektantów.

Projektowanie elewacji wymaga połączenia dwóch cech – estetyki oraz funkcjonalności. Wiele osób może mieć z tym kłopot, jednak projektanci z pasją z pewnością uporają się z tym koncertowo. W przypadku elewacji nie chodzi jedynie o prawidłowe połączenie dwóch kolorów – koloru dachu oraz koloru tynku na elewacji. W projekcie elewacji często brane są pod uwagę inne materiały, w postaci drewna czy kamienia, a także dekoracje w postaci sztukaterii. Wszystko to w celu stworzenia wyjątkowego domu, który z daleka będzie prezentował się niezwykle korzystnie, a przy okazji będzie przyciągał gości.

Koszty projektu elewacji – ile tak naprawdę kosztuje projektowanie elewacji?

Wielu zadaje sobie pytanie, ile kosztuje projekt elewacji domu. Wszystko zależy od projektanta, od jego biura i indywidualnego cennika. Zazwyczaj cena wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Wszystko zależy od wielkości budynku. Bowiem jeden dom jednorodzinny może mieć niewiele elewacji do zaprojektowania, drugi zaś znacznie więcej. W każdym przypadku te parametry są inne. Jeśli chcemy działać jak najszybciej, powinniśmy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zgłosić się do biura w celu uzyskania projektu. W zależności od obłożenia biura, projekt ten może zająć od kilku do kilkunastu dni.

Projektowanie elewacji domu – dlaczego projektanci?

Choć wydaje się, że projekt elewacji nie jest tak istotny, jak projekt całego domu, mediów czy zagospodarowania – jesteśmy  w błędzie. Nawet najlepiej wybudowany dom urządzony we wnętrzu na miarę mistrzów, może zostać całkowicie zniszczony poprzez nieprzemyślaną elewację. Projektowanie elewacji to dziedzina, którą powinni zajmować się wyłącznie eksperci. Znają oni zazwyczaj wiodące produkty na rynku, jak i również te mniej znane. Dzięki temu mogą swoim klientom zaoferować prawdziwie ciekawe produkty z różnych nurtów, stylów, materiałów.

W projekcie elewacji mogą zostać zawarte także elementy dekoracyjne, takie jak sztukateria zewnętrzna. Takie dodatki stworzą fantastyczny efekt, a wszystko to za niewygórowaną cenę. Sztukateria na elewacji może pojawić się w wielu wersjach. Mogą to być bonie elewacyjne, które pojawią się na narożach domu. Drugim ciekawym pomysłem jest sztukateria wokółokienna. Można skorzystać z dekoracji nadokiennych, podokiennych – można także zastosować dekorację wokół całego okna.

Niezależnie od tego, co nam się podoba i jak chcemy, by wyglądał nasz dom, z pewnością powinniśmy skorzystać z pomocy projektanta, który zajmie się naszą elewacją z najwyższą starannością i postara się, by cały projekt miał ręce oraz nogi.